Vanja Vidović

Vanja Vidović

Škotlanđanin među srpskom vinskom elitom

Na nedavno održanom ocenjivanju srpskih vina u organizaciji Saveza vinara i vinogradara Srbije, vinarija McC iz okoline Erdevika postigla je zapažen uspeh osvojivši treće mesto za Coupage 2017 McC u kategoriji crvenih vina od internacionalnih sorti i treće mesto za Traminac 2017 McC u kategoriji vina proizvedenih tradicionalnom metodom.

Veselin Despotović: Od slave se ne živi

Protekla godina bila je za vinariju Despotika iz Smederevske Palanke u Šumadiji, obeležena nizom značajnih uspeha na ocenjivanjima u svetu. Sa dva dvostruka zlata u Sofiji na BIWC za Dodir 2018 (kupažu tamjanike i muskat otonela) i Beskraj 2017 (sovinjon blan), kao i dva srebra na istom ocenjivanju za Nebo 2018 (kupaža rajnskog rizlinga i pino blana) i već zlatom nagrađivani i uveliko dokazani Dokaz 2016 (kaberne sovinjon), zlatom na IWCB u Rumuniji za Zmajeviti 2017 (prokupac) i Nemir 2018 (roze od sorti prokupac i kaberne), pri čemu je Nemir ponovio uspeh zlatom na Mundus Vini u Nemačkoj, gde mu se srebrom pridružila i Morava 2017 (domaća novostvorena sorta), Despotika je nesumnjivo dokazala kvalitet i na svetskoj vinskoj sceni.

Šta valja znati o prirodnim vinima

Poslednjih desetak godina vina uz čiji naziv ide odrednica „prirodna“ postigla su značajan uspon u popularnosti. Delom je to zbog privlačnosti samog naziva, delom zato što su drugačija od većine prisutnih na tržištu. Bilo kako bilo, prirodna vina (natural wines), odnosno vina s minimalnom intervencijom (low intervention wines), ili sirova vina (raw wine), postala su nezaobilazna u najrenomiranijim svetskim restoranima, a vinski barovi i vinoteke svesrdno ih uvode u svoj asortiman.

Šetnja kroz beogradske vinoteke

Razvoj vinske scene u Srbiji uslovio je da se poslednjih godina otvori znatan broj vinoteka u Beogradu. Neke su se, istina, i ugasile u tom periodu, ali većina opstaje. Za one koji bi poželeli da istražuju šta se tu sve može naći od vina i sadržaja, krenuli smo u malu šetnju kroz neke od njih.

Pet zanimljivosti o pino noaru

Pino noar, crni pino ili crni burgundac kako ga zovu u našim krajevima (zato što vodi poreklo iz Burgundije), važi za jednu od najviše uzgajivanih sorti grožđa. Osim za proizvodnju sortnih vina, koristi se i u brojnim kupažama, a jedna od poznatijih je u kombinaciji sa šardoneom i pino menijem pri spravljanju penušavaca.

Najznačajnije vinske sorte Sardinije

Sardinija, drugo po veličini ostrvo Sredozemnog mora, stanište je mnogih poznatih, zanimljivih i naširoko traženih sorti, od veoma rasprostranjenog grenaša (na Sardiniji znanog kao kanonau), vermentina i karinjana, preko uvek cenjene malvazije i moskata, do malo opskurnijih autohtonih sorti, kao što su bovale, nasko (nasco) koji uspeva oko grada Kaljarija, crvene  sorte monika (monica) ekskluzivno vezane za Sardiniju, ili belog nuragusa kog su Feničani doneli u okolinu Kaljarija.

Pretplatite se na RSS feed